Biogazownia w Kutnie
Inwestycja w Kutnie obejmuje budowę biogazowni o mocy 5,65 MWe oraz 5,62 MWt wraz z infrastrukturą techniczną (m.in. stacja uzdatniania wód technologicznych) i wewnętrznym układem drogowym.
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
Ekospot
Wykonawcy:
Energy Solutions Sp. z o. o. to polska Firma, zajmująca się wykonywaniem
usług konsultingowo – inżynieryjnych. Oferujemy usługi w obrębie branży instalacyjno-technologicznej oraz elektrycznej i sterowania. Uczestniczymy w pracach projektowych, wykonawczych i rozruchowo – serwisowych.
REAL Włodzimierz Pospiech specjalizuje się w realizacji obiektów przemysłowych, centrów logistycznych i handlowych, jak również w obsłudze inwestycji budowlanych „pod klucz” tzn. począwszy od wyboru terenu pod inwestycję poprzez prace projektowe, prace wykonawcze, a skończywszy na oddaniu obiektu do użytkowania.
Finanse
Koszt całkowity budowy biogazowni wraz z instalacjami towarzyszącymi wyniesie ok. 118 mln zł, z czego 40 mln zł stanowią fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko.
Technologia
Instalacja będzie funkcjonować w oparciu o nowatorską technologię – ODTP (z ang. Organic Double Power Technology), zgłoszoną do urzędu patentowego. Poprzez odpowiednie przygotowanie mieszanki materiałów (podgrzanie do ponad 133 st. C, a następnie schłodzenie do 35-40 stopni) pozwoli ona na uzyskanie ponad 95 proc. możliwego do uzyskania biogazu z surowca. Fermentacja może potrwać tylko 10 dni. W standardowych obiektach tego typu, trwa to 60-90 dni, a ilość uzyskanego biogazu (możliwej do wytworzenia energii) to ok. 60-65%. Zastosowana technologia obróbki surowca przed fermentacją sprawia też, że może on być dostarczony do biogazowni w różnej formie – wraz z zanieczyszczeniami. Konfiguracja i opis procesu technologicznego: Instalacja została zaprojektowana na przetwarzanie do 300 000 ton odpadów rocznie. Proces technologiczny składać się będzie z następujących etapów:
- Przyjęcie i rozładunek materiałów wsadowych;
- Hydromechaniczna oraz mechaniczna separacja przyjętych odpadów i kierowanie ich do poszczególnych linii produkcyjnych: - biogazownia, spalarnia, suszarnia, produkcja nawozu i bio-paliwa, recykling;
- Przygotowanie substratów do kofermentacji – rozdrobnienie i homogenizacja;
- Obróbka odpadów do biogazowni (higienizacja, hydroliza termiczna i enzymatyczna);
- Fermentacja beztlenowa odpadów;
- Zagospodarowanie odpadu pofermentacyjnego;
- Oczyszczanie cieczy poprocesowej i zawracanie jej do procesu przygotowania substratów;
- Oczyszczenie biogazu;
- Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej;
- Termiczne unieszkodliwianie odpadów (nie nadających się do fermentacji) z dodatkową produkcją energii;
- Suszarnia osadów pofermentacyjnych i ściekowych z produkcją biomasy energetycznej lub/i nawozu;
- Zagospodarowanie popiołów i odpadów mineralnych.
- zwiększenie efektywności fermentacji odpadów i stopnia ich degradacji,
- całkowite wyjałowienie i pasteryzacja substratów - spełnienie wymagań dyrektywy unijnej nr 1774/2002 (możliwość fermentacji odpadów poubojowych kategorii II., możliwość jednoczesnej fermentacji odpadów, które samodzielnie byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do beztlenowej przeróbki ze względu na swój skład chemiczny czy strukturę),
- duża przepustowość linii – 20m3/godz.,
- duża dynamika przepływu (eliminacja tym samym zagrożeń zapychania się układu),
- min. 25% większy uzysk biogazu w stosunku do tradycyjnych technologii.
Budowa
Inwestycja w Kutnie obejmuje budowę biogazowni wraz z infrastrukturą techniczną (m.in. stacja uzdatniania wód technologicznych) i wewnętrznym układem drogowym. 9 marca 2015 roku miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę biogazowni. Uruchomienie I etapu biogazowni przewidziano na pierwszy kwartał 2016 r.
Bibliografia
http://spalaniebiomasy.pl/pl/component/content/article/1-aktualnosci/2822-w-kutnie-powstajebiogazownia-odpadowa.html http://odnawialnezrodlaenergii.pl/biomasa-aktualnosci/item/1592-w-kutnie-powstanie-biogazowniaz- nowatorska-technologia-odtp http://www.kutno.net.pl/?pd=news& id=40394
Data ostatniej modyfikacji: 19 lutego 2018