Farma Wiatrowa Banie i Kozielice
Zaprojektowanie, dostawa, wykonanie i uruchomienie infrastruktury budowlanej i elektrycznej dla projektu budowy farmy wiatrowej.
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
Eurowind jest symbolem pionierskich doświadczeń energetyki wiatrowej na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Swoją działalnością obejmuje wszystkie etapy procesu biznesowego pozyskiwania energii, od instalacji masztów pomiarowych i przeprowadzenia analiz wietrzności, poprzez planowanie i przygotowanie inwestycji, projektowanie i montaż finansowy, prace budowlane, zarządzanie farmami wiatrowymi aż po handel energią. Poszczególne obszary działalności firma Eurowind realizuje przez spółki celowe wyspecjalizowane w realizacji projektów.
Wykonawcy: Konsorcjum Erbud, PBDI i Electrum.
Grupa Erbud posiada 25-letnie doświadczenie w realizacji prestiżowych projektów budowlanych. Na polskim rynku jest jedną z pięciu czołowych grup budowlanych. Działalność grupy jest realizowana w segmentach: budownictwo kubaturowe, budownictwo inżynieryjno - drogowe, budownictwo przemysłowe oraz inżynieria i serwis dla energetyki a także w segmencie deweloperskim. Grupa działa na rynku polskim oraz na rynkach innych krajów Unii Europejskiej. Spółka Erbud SA, jako generalny wykonawca realizuje projekty komercyjne, użyteczności publicznej, energetyczne, budownictwa mieszkaniowego oraz inżynieryjno-drogowego.
PBDI S.A. działa w sektorze budownictwa inżynieryjnego, drogowego oraz elekroenergetycznego na terenie całego kraju. Zakres usług Spółki obejmuje projektowanie i wykonanie fundamentów, dróg dojazdowych oraz placów manewrowych, a także roboty elektroenergetyczne (w tym projekt i budowę stacji elektroenergetycznych oraz linii kablowych średniego i wysokiego napięcia) przy budowie farm wiatrowych. PBDI S.A. pozyskała dotychczas ponad dwadzieścia zleceń na budowę farm wiatrowych na terenie całej Polski i z powodzeniem je zrealizowała. Niektóre projekty firma wykonała w formie pod klucz (EPC); zakres robót obejmował więc również dostawę, montaż oraz uruchomienie elektrowni wiatrowych. Firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, skupiającego czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
Electrum to polska firma inżynierska, wyspecjalizowana w implementacji zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla potrzeb elektroenergetyki, automatyki oraz technologii informacyjnych. W formule Generalnego Wykonawstwa realizują inwestycje z obszarów energetyki zawodowej oraz odnawialnych źródeł energii. Posiadając kompetencje wykonawczo-integratorskie, firma dostarcza również rozwiązania dla przemysłu i budownictwa.
Przebieg inwestycji
Przewidywany czas oddania do eksploatacji etapu 3 budowy (łączeni już 187,4 MW): 2 kwartał 2022
Finanse
Przetargi związane z inwestycją: Rozpisanie przetargu – luty 2014 r, inwestor Wiatromill Sp. z o.o. Cytat ze strony gminy Kozielice: „Wójt Gminy Kozielice zawiadamia o wszczęciu postępowania na wniosek firmy Wiatromill Sp. z o.o. z dnia 12.02 2014r., w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (. . . )” Rozstrzygnięcie przetargu – październik 2014 r. Cele przetargu: Zaprojektowanie, dostawa, wykonanie i uruchomienie infrastruktury budowlanej i elektrycznej dla projektu budowy farmy wiatrowej. Kryteria wyboru zwycięskiej firmy
- Cena
- Technologia
- Czas realizacji inwestycji
- 250,7 mln zł netto -Konsorcjum Erbudu, PBDI i Electrum (zwycięzca przetargu)
Technologia
Na terenie farm wiatrowych należących do Projektu Banie zostaną zainstalowane turbiny firmy Vestas, typ V100 i V110, o mocy 2 MW każda. Turbiny będą zainstalowane na wieżach o wysokości 95 m i 125 m, łopaty będą miały długość 49 m (typ turbiny V100) i 54 m (typ turbiny V110). Maksymalna wysokość całej turbiny osiągnie wysokość około 180 m (wieża plus łopaty w maksymalnie wysokim położeniu).
Budowa
Faza I, 50 MW rozwoju Projektu składa się z:
- 21 turbin wiatrowych V100 2.0MW, o wysokości 125 m, średnicy wirnika 100 m i mocy 2.0 MW należących do podprojektu Kozielice 1 (nr. KEW01 – KEW19, KEWK02 i KEWK03) oraz
- 4 turbiny wiatrowe VESTAS V100 2.0MW, o wysokości 125 m, średnicy wirnika 100 m, i mocy 2.0 MW należące do podprojektu 2 (nr. KEW20, KEW21, KEW23, KEW27).
- 1 turbin wiatrowych V100 2.0MW, o wysokości 125 m, średnicy wirnika 110 m i mocy 2.0 MW należących do podprojektu Bielice (nr. EWB01 – EWB11) oraz
- Pozostałe 18 turbin wiatrowych VESTAS V100 2.0MW, o wysokości 125 m, średnicy wirnika 100 m i mocy 2.0 MW należących do podprojektu Kozielice 2 (nr. KEW22, KEW24, KEW25, KEW26, KEW28 – KEW41).
- Electrum, w konsorcjum ze spółkami Erbud S.A. i PBDI S.A zaprojektuje, dostarczy, wykona i uruchomi infrastrukturę budowlaną i energetyczną na potrzeby tego projektu.
Wpływ
Zmiana studium gminy Kozielice oraz opracowanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych terenów położonych w obrębach geodezyjnych Łozice, Zadeklino, Rokity, Kozielice, Siemczyn, Przydarłów, Trzebórz. Projekty zmiany studium oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały wyłożone do publicznego wglądu w dniach od 18.09.2013r do 18.10.2013r w siedzibie Urzędu gminy w Kozielicach. W dniu 23.09.2013 w Urzędzie gminy w Kozielicach odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projektach zmianami, na której nie było zainteresowania ze strony mieszkańców. Informacja o wyłożeniu projektów zmiany studium i miejscowego planu, oraz dyskusji publicznej ogłoszona została w Biuletynie Informacji Publicznej, szczecińskim dodatku Gazety Wyborczej, tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Kozielice oraz tablicach ogłoszeń w miejscowościach Mielno Pyrzyckie, Trzebórz, Tetyń, Rokity, Kozielice. Inwestor złożył wniosek o kolejne zmiany, dotyczące dróg dojazdowych. Wójt Gminy Banie zawiadamia, że po rozpatrzeniu wniosku Wiatromill Sp. z o.o. , ul. Abrahama 1A, 80-307 Gdańsk w sprawie przedłużenia terminu ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie „Zespołu elektrowni wiatrowych Banie” składającego się z 46 elektrowni wiatrowych, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, [. . . ] w dniu 1.08.2013 r. zostało wydane postanowienie wydłużające termin obowiązywania decyzji Wójta Gminy Banie znak GK-7627/2/2008 z dnia 18 sierpnia 2009 r. do 6 lat od dnia, w którym stała się ostateczna oraz stwierdzające, że w/w przedsięwzięcie przebiega etapowo oraz że nie zmieniły się warunki określone w decyzji Wójta Gminy Banie z dnia z dnia 18 sierpnia 2009 r. znak GK-7627/2/2008
Bibliografia
http://www.eurowind.com.pl/eurowind/nasze-spolki http://bip.kozielice.pl/strony/1571.dhtml http://bip.banie.pl/dokumenty/5920 http://www.erbud.pl/2014_raporty_biezace.php?news_id=4096 http://budownictwo.wnp.pl/erbud-kontrakt-na-farme-wiatrowa-za-251-mln-zl,236350_1_0_0.html http://electrum.pl/aktualnosci/electrum-czescia-konsorcjum-ktore-zrealizuje-farme-wiatrowa-banie-kozielice-260-mw/ http://energetyka.wnp.pl/ruszyl-kolejny-etap-budowy-farmy-wiatrowej-banie,265002_1_0_0.html https://openlandcontracts.org/contract/ocds-591adf-1285269701/download/pdf https://ecoreporters.pl/2021/najwieksza-farma-wiatrowa-w-baniach/ https://pl.energixpolska.com/construction
Data ostatniej modyfikacji: 24 maja 2022