Farma wiatrowa Rajgród
Budowa farmy wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW (11 turbin Siemens SWT-2.3-108 o mocy 2,3 MW każda) w województwie podlaskim.
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
Grupa PEP - spółka zależna dla Polenergia SA. Polenergia SA to pierwsza, polska, prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia SA notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest pionowo zintegrowanym podmiotem, specjalizującym się w realizacji projektów, począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł
konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.
Wykonawca:
Erbud S.A. Grupa Erbud posiada 25-letnie doświadczenie w realizacji prestiżowych projektów budowlanych. Na polskim rynku jest jedną z pięciu czołowych grup budowlanych. Działalność grupy jest realizowana w segmentach: budownictwo kubaturowe, budownictwo inżynieryjno - drogowe, budownictwo przemysłowe oraz inżynieria i serwis dla energetyki a także w segmencie deweloperskim. Grupa działa na rynku polskim oraz na rynkach innych krajów Unii Europejskiej.
Przebieg inwestycji
Finanse
Przetarg przy realizacji projektu obejmował:
- kompleksowe roboty branży budowlanej w zakresie budowy fundamentów pod turbiny wiatrowe
- przystosowanie dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego
- modernizacja dróg istniejących
- budowa dróg serwisowych oraz platform montażowych.
Technologia
Model turbiny: Siemens SWT-2.3-108 Moc znamionowa: 2.3 MW Generator:
- Asynchroniczny
- Napięcie: 690 V
- Częstotliwość sieci: 50-60 (Hz)
- Masa: 82 t
- Powierzchnia omiatana: 9144 m2
- Średnica: 108 m
- Obrotowa prędkość nominalna: 6-16 rpm
- Ilość: 3
- Długość: 53 m
- Materiał: GRE
- Wysokość: 115 m
- Stalowa wieża o konstrukcji rurowej
- Hamulec aerodynamiczny – aktywacja hydrauliczna
- Osiągnięcie mocy znamionowej: 11-12 m/s
- Cut-in: 3,5 m/s
- Cut-out: 25 m/s
Budowa
Prace rozpoczęły się w 2013 roku, a w IV kwartale 2014 r. oddano do użytku 11 turbin o mocy 2.3 MW każda. Długość nowo wybudowanych dróg dojazdowych wyniosła ok. 3,5 km. Łączna powierzchnia terenów przeznaczonych pod realizację farmy wiatrowej, obejmująca obszary nowo wybudowanych dróg dojazdowych, placów i fundamentów w pobliżu turbin oraz stację transformatorową wyniosła ok. 4,7 ha. Pojedyncze turbiny wiatrowe generują prąd o napięciu 0,69 kV, który po przekształceniu w prąd w turbinach posiadających indywidualne podstacje jest przesłany do Głównego Punktu Zasilania (GPZ) przez sieć podziemnych przewodów przesyłowych o długości ok. 3,5 km.
Wpływ
Projekt zwiększy dochód gminy dzięki podatkom płaconym przez operatora za prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze gminy, zwiększy dochód właścicieli działek oraz pomoże lokalnym organom samorządowym w promowaniu proekologicznego stylu życia lokalnych mieszkańców.
Bibliografia
http://www.polenergia.pl/pol/pl/strona/farma-wiatrowa-rajgrod http://www.polenergia.pl/pol/pl/page/pep-sa http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/7798/polish-energy-partners-wylonil-wykonawcow-farm-wiatrowych-rajgrod-i-gawlowice http://www.elektro.info.pl/aktualnosc/id5783,kolejne-inwestycje-w-farmy-wiatrowe http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Wiatraki__nowy_widok_,22937.html http://www.energy.siemens.com/hq/pool/hq/power-generation/renewables/wind-power/wind%20turbines/Siemens%20Wind%20Turbine%20SWT-2.3-108_EN.pdf
Data ostatniej modyfikacji: 22 stycznia 2019